BAŞKAN GÜRKAN, "BU PROJE GERÇEKLEŞMEZSE MALATYA KAYBEDER"

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Malatya’ya geldi. İnönü Stadı’nda incelemede bulunan TOKİ Başkanı Turan, İnönü Stadı yeri ile ilgili kararı istişare ile vereceklerini söyledi.

BAŞKAN GÜRKAN, "BU PROJE GERÇEKLEŞMEZSE MALATYA KAYBEDER"
19 Eylül 2014 - 23:44

Malatya’ya gelen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile birlikte TOKİ’ye devredilen İnönü Stadı’nda incelemelerde bulundu. Kamuoyu tarafından Malatya Projesi olarak nitelendirilen ve Battalgazi Belediyesi tarafından Yeşil Alan Projesi kapsamında TOKİ’den istenilen İnönü Stadı ile ilgili alanın Battalgazi Belediyesi’ne devri konusunda önemli bir adım atıldı. İnönü Stadı’nda yapılan incelemede konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşil Alan Projesi’nin önemine ve bu proje için İnönü Stadı’nın konumuna dikkat çekerek, “Burasını 170 dönüme yakın yeri yeşil alan olarak düşünüyoruz. Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki planlamada da “Yeşil Alan” olarak belirlenmiştir. Bu alan Malatyalıların nefes alacağı yer olacaktır. Bu proje gerçekleşmemesi Malatya için büyük bir kayıp olacaktır” dedi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise, İnönü Stadı alanının Yeşil Alan yapılmak üzere Malatya’ya kazandırılması gerektiğini belirterek, “Stadyumu ilk projelendirirken TOKİ yapsın istediğimizde, Malatya’nın bu kadar büyüyeceğini tahmin etmedik. Bu alanı TOKİ’den geri almak istiyoruz. Bu alana karşı başka yerlerden yerler temin edilebilir. Ama siz yeni Türkiye inşa ederken Malatya’yı yeniden inşa edip bu stadın alanına konutların ve AVM’lerin girmesine engel olalım. DSİ’nin 34 dönümlük alanını bakanlıklarla yaptığımız görüşmeler sonrası aldık ve anlaştık. Tek sıkıntılı olan yeri stadyumun bölgesini sizden geri almak için desteklerinizi istiyoruz. Beydağı ve Devlet Hastanesi’ni de istiyoruz. Bu konularda gerekli desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ise, İnönü Stadı alanı ile ilgili kararı birlikte vereceklerini belirterek, “Daha önce Battalgazi Belediye başkanımızla görüştük. Malatyalıları çok severim. Yerel yönetimden gelen biri olarak bu alanın ne ifade ettiğini biliyorum. Takdir edersiniz ki bir yeri yönetiyoruz. Dolayısıyla bunu milletvekillerimizle, başkanlarımızla oturup konuşacağız. Biz halkımızın razı olmayacağı bir meseleyi yapmayız. Birden fazla konu var. Malatya’da TOKİ’nin en ciddi iş yaptığı 3 şehirden biridir. 3’ncü ve 4’ncü etap için Kentsel Dönüşüm’de vatandaşlarımıza daha kolaylaştırıcı olmaya çalışacağız. Kentsel Dönüşüm Bölgesi’ni gezdik. Orda ki yoğunluğu da düşüreceğiz. Statla ilgili hassasiyeti anladım. Malatya’ya yakışanı beraberce konuşup halledeceğiz. Bu bölgeyi Malatya’ya yakışır şekilde halledeceğiz” dedi.

 

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’de, İnönü Stadı alanının Yeşil Alan olarak Malatya’ya kazandırılması gerektiğini belirterek, bu konuda TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’dan destek beklediklerini kaydetti. Milletvekili Şahin, “Yeşil Kuşak Projesi, Cumhuriyetin kurulduğu ilk dönemlerde Yeşil Alan olarak kurulmuştur. Burası peyderpey okullara, stada verilmiştir. Sizinle istişareler ederek, konuyu halledeceğimizden eminim” ifadelerini kullandı.

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, “Öncelikle TOKİ başkanımıza ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum. TOKİ başkanımızın kentsel dönüşümlerdeki vermiş olduğu müjdeler çok önemli. Bakış açıcı Malatya için çok önemli. Bundan dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum